Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci, soužití zcela odlišných kultur a systémů víry

12. 01. 2016 10:32:08
Uprchlíci byli a asi i vždy budou. I my Češi jsme kdysi byli uprchlíky. Prchali jsme za svobodou....

Jenže my prchali do jiných zemí, ale do stejné kultury. Byli jsme připraveni pracovat, adaptovat se. V čem je současná uprchlická krize pro Evropu fatální? Šoková vlna, respektive soužití zcela odlišných kultur a systémů víry podle mne nemůže být nekonfliktní. Každý poukazuje na utíkající ženy s dětmi před válkou (je otázkou, jestli opravdu převládají ty ženy s dětmi). Ano, vím, že situace v Sýrii není jednoduchá, ale my (Evropa) se musíme rozhodovat racionálně.

Pokud jako migrant dorazíte do Německa, co vás čeká? Předpokládám, že štědré dávky, které vás vlastně nenutí se nějak aktivně adaptovat. A i kdyby se migranti adaptovat chtěli, ptám se, jak dlouho jim to bude trvat? To přece není otázka několika let, ale spíše generací. Jenže oni sem nejdou převážně kvůli válce s ochotou se adaptovat, ale jen kvůli vysněnému životu (Švédské jídlo by nejedla ani kočka, říká irácký azylant. Vrátil se domů). Svou víru a návyky si chtějí ponechat. Znovu opakuji, že soužití zcela odlišných kultur a systémů víry podle mne nemůže být nekonfliktní.

Někdo třeba namítá, že některé země v Evropě jsou silně ateistické, včetně Česka. Ano, asi je to pravda, ale vycházíme z křesťanství – naše myšlení a postoje k životu.

Jiní zase namítají, že lidé trpí a mělo by se jim pomoci, jsme přece všichni lidé. Souhlasím, ale je tou správnou pomocí pozvání lidí s odlišnou kulturou, návyky, názory a nechat si rozvrátit vlastní domov? Může Evropa skončit pod nadvládou islámu? Asi to není zas tak neuvěřitelné science fiction. Ale pokud se to stane, bude to jen a pouze naše vina, ne vina islámu.

Kdysi jsem někde četl příběh o Turkovi žijícím v Německu. Zdůrazňuji, že tento člověk žil v Německu již velmi dlouho a pracoval jako doktor. Byl tedy sečtělý a relativně sžitý s německým způsobem života. Když se ale dozvěděl, že jeho dcera si má vzít za muže Němce, byl nepříčetný. Jejich kultura a víra v islám je opravdu velmi silně zakořeněná.

Pořád řešíme co udělat pro uprchlíky, ale nějak přestáváme řešit, co vlastně chceme my? Tenhle kus země je náš domov, narodili jsme se tady, máme tady svoje děti, máme právo přece rozhodnout, jestli do svého domova pustíme někoho jiného. Co tedy vlastně chceme my sami? Bezbřehá lidská práva i za cenu, že riskujeme rozložení tradiční struktury evropské společnosti? Mou prioritou je moje rodina, pak moje město a můj stát. Teprve pak řeším solidaritu v rámci druhu. Je to kruté?

Teokratická společnost islámu má Alláha a jasný cíl, bojovat za svou víru. Evropa je soustátí, které v podstatě nemá za co bojovat. Nemáme společné evropské hodnoty. Ale měli bychom zůstat jednotní. Rozdělená Evropa byla totiž vždy katastrofou. A pokud nás nespojí náboženství či demokracie, pak by to mohlo být především společné řešení problémů.

Jeden izraelský politik (jméno jsem zapomněl) řekl, že dobrý plot dělá dobré sousedy. Nemyslím tím plot mezi evropskými národy. Myslím tím pomoc uprchlíkům ve státě, který jim je bližší nábožensky i kulturně. Měli by mířit třeba do Turecka (oni tam míří, ale Turci je velmi rádi posílají dál do Evropy), či do jiné islámské země, a této zemi, těmto zemím, nechť pak Evropa pomůže finančně, materiálně.

Znovu akcentuji, že soužití zcela odlišných kultur a systémů víry podle mne nemůže být nekonfliktní. Paní Merkelové snad Kolín otevřel oči. Politici by měli začít něco dělat. Dříve, než bude pozdě (tedy jaro). A co by měli začít dělat? Na evropské úrovni potřebujeme především zavést jednotnou a efektivní azylovou politiku a zlepšit ochranu hranic Schengenského prostoru. Využívat více právní prostředky jako zamítnutí žádosti o azyl a vyhoštění.

Pravidelná migrace je běžnou součástí našeho života (či života západních zemí) již desítky let, aniž bychom si to uvědomovali. Kdo holdujete fotbalu, vzpomenete si na sestavu Německa na posledním MS? Připomenu pár jmen: Boateng (Ghana?) , Özil (Turecko ), Klose (Polsko), Mustafi (Albánie), Khedira (Tunisko) , Podolski (Polsko). Asi jsem na některá jména zapomněl, či přiřadil ke špatným zemím. Problémem je šok, respektive šoková uprchlická vlna, kterou právě prožíváme.

Článek je publikován i zde: https://blog.care4web.cz/uprchlici/

Autor: Ladislav Dvořák | úterý 12.1.2016 10:32 | karma článku: 17.04 | přečteno: 519x

Další články blogera

Ladislav Dvořák

Socializmus aneb kdyby byli komunisté na Sahaře, byl by i písek na příděl

Socialismus je myšlenkou a hnutím, které preferuje společné vlastnictví všech a zavrhuje soukromé vlastnictví, mimo jiné samozřejmě

27.7.2017 v 19:04 | Karma článku: 23.50 | Přečteno: 922 | Diskuse

Ladislav Dvořák

S českým hokejem to jde z kopce. Opravdu?

V posledních několika dnech se o tom hodně píše, ztrácíme pozice, český hokej zažívá dobu temna, příští rok budeme hrát o sestup....

24.5.2017 v 15:03 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 831 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Pan Malý opět vyhrožuje

Tak mi dnes přišel tento e-mail (všimněte si dvou věcí, chybí tel. číslo, adresa je virtuální kancelář):

2.10.2015 v 17:19 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 1003 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Existují v Evropě hranice?

Vstupem do Schengenu hranice sice zmizely, ale přesto člověk pozná, když přejede z jednoho státu do jiného-a nejen proto, že se změní nápisy. Jednou jsem vezla skupinu Amíků z Německa do Prahy a jejich vedoucí mě pěkně naštvala

20.8.2017 v 22:27 | Karma článku: 12.91 | Přečteno: 367 | Diskuse

Jan Tomášek

Žebrák - hrad a podhradí

Nedávno jsem psal o pražských hradech Václava IV a dnes si dovolím pozvat na malé zastavení na patrně nejoblíbenějším mimopražském hradě tohoto krále - totiž Žebráku. Pozornost bude ovšem zaměřena spíše na jeho podhradí.

20.8.2017 v 21:51 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 158 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Proč do tý politiky lez?

„No protože je nenažranej,“ vystřelí od boku každý, kdo vidí do Babiše jak do hubený kozy. A když přidáte otázku, proč podpora ANO setrvale atakuje hranici 30 %, no tak to je taky jednoduchý, protože lidi jsou blbí.

20.8.2017 v 17:34 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jan Pražák

Též u nás mohou být migranti nebezpeční

Hluboce by se mýlil ten, kdo by se snažil tvrdit, že jsme v našem státě v bezpečí před lidmi, kteří k nám migrují z cizích zemí.

20.8.2017 v 16:45 | Karma článku: 21.48 | Přečteno: 785 | Diskuse

Markéta Vaculová

Jak být v mezilidské komunikaci přímý aneb asertivní komunikace v praxi sociálních služeb

Asertivita je součástí zdravé mezilidské komunikace. Znamená to nebýt v komunikaci pasivní, manipulativní nebo agresivní, ale být přímý a ohleduplný k druhým, se současným zachováním svých práv a svého názoru.

20.8.2017 v 16:08 | Karma článku: 5.53 | Přečteno: 209 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.